Příběhy a succes stories

 

Příběhy dětí a úspěšné rozvojové projekty bojující proti dětské práci najdete na webové stránce www.rozvojovka.cz. Přímo do rubriky success stories o dětské práci se dostanete zde.

·Ashenafi

"Je mi sedmnáct a chodím do první třídy," říká Ashenafi, který v minulém školním roce začal navštěvovat první třídu základní školy v Jirgačafe v etiopském Regionu jižních národů. "Mám pět bratrů a dvě sestry a jsem druhý z rodiny, kdo chodí do školy“, říká pyšně a jen těžko skrývá rozpaky z toho, že mu tři dospělé osoby věnují tolik pozornosti.

 

·Od rána žákem, do noci krejčím

Farhadovi je jedenáct a chodí do jedné ze škol v afghánském Mazáre Šarífu. Každý den od rána do jedné hodiny odpoledne stráví ve škole.

·Poj Pat

V kambodžském hlavním městě Phom Phenu sedí na zemi několik malých kluků. Před nimi se tyčí kupa plastových lahví a oni je zručně zbavují víček. Ani jednomu z nich není víc než 14 let.

·Učíme Etiopany, jak si hrát

Rozhovor s Irenou Konečnou, která už přes rok působí na misi společnosti Člověk v tísni v Etiopii. Vypráví o tamním školství, životě na misi i vztahu místních k pomoci ze zahraničí.

· Škola na bitevním poli

Válka v Afghánistánu zasáhla do všech oblastí života zdejších obyvatel. Společnost Člověk v tísni v této zemi pomáhá znovu vybudovat funkční střední školství.

· Etiopská cesta vede přes školní lavice

Etiopie právě oslavila podle místního kalendáře nový rok 2000. "V nadcházejícím miléniu by měly všechny etiopské děti mít možnost chodit do školy", říká otec dvou letošních prvňáků.

· Jonas 13

Adresa třináctiletého Jonase Kasomo by mohla znít: srdce Afriky. Jonas žije v konžském městě Kisangani, přímo ve středu černého kontinentu, na řece Kongo. Jonas je sice ještě dítě, ale pracuje už sedm let.

·Bude ze mě Indira Ghandi

„Když se na prázdniny vracím domů do vesnice, učím maminku psát,“ říká Marohri, třináctiletá indická dívka z jihoindického státu Andrah Pradesh, kde vládne věčné léto. Ve svém teenagerském věku má za sebou několikaletou pracovní zkušenost na plný úvazek, stejně jako většina dívek v kempu v městečku Suryapat