Články o dětské práci

 

Přečtěte si aktuální články o dětské práci na webové stránce www.rozvojovka.cz. Přímo do rubriky článků o dětské práci se dostanete dostanete zde.

·Dětství otrávené nikotinem

V době největších sklizní jsou tabáková pole v africkém Malawi zaplněna malými dětmi. Některé z nich by svůj věk mohly spočítat na prstechjedné ruky.

Přečtěte si článek a zasoutěžte si dnes - na Světový den proti tabáku (31.5.) - o férové biotričko. Více informací pod článkem.

·Indičtí partneři kampaně Stop dětské práci dostali již milion dětí z práce do školy

Indická organizace MV Foundation slaví v sobotu 21. ledna 20 let své existence. K oslavě má skutečně důvod – za dobu svého působení se organizaci podařilo dostat celý milion dětí z práce do školy.

·"Co se skrývá pod slupkou banánů?" Rozhovor s Alistairem Smithem

S britským aktivistou z organizace Banana Link o dětské práci, pracovních podmínkách i problémech ničení životního prostředí na banánových plantážích.

 

·Lepší život díky odpadu.

Třídění odpadu a jeho následná recyklace živí tisíce kambodžských rodin. Pracovat musí i děti. Pro Evropana je nepředstavitelné, že by každé ráno hnal své děti na skládku místo do školy. 

·Lék na dětskou práci se podobá detoxikační kůře.

Druhá nejlidnatější země světa stále hledá recept, jak se zbavit světového prvenství v počtu dětí, které chodí místo do školy do práce.

·Velikonoce jinak: čokoláda s příchutí dětské práce

Když se řekne kakao nebo čokoláda, většině českých dětí se objeví úsměv na tváři, zvlášť teď v době Velikonoc. I pro čtvrt milionu pracujících dětí na kakaových plantážích v západní Africe je kakao součástí každodenní realit. Jejich životy jsou kvůli němu ale poněkud hořké...

·Pravá tvář textilního průmyslu

Slevy. Magické slovo, po jehož zaznění především ženy nelení a vyráží na nákupy. Kdo by odolal, když si může bavlněné tričko nebo košili s původní cenou tři sta korun nyní koupit za stovku. Jeho reálná cena je ale mnohem vyšší – má mnohdy podobu dětské práce a ničení životního prostředí.

·Život malých prostitutek

V temném pokoji s oprýskanými zelenými zdmi se krčí tři dívčí postavy. Co chvíli vytahují z roztrhané látkové kapsičky šminky. "Líčení musí být výrazné, víc tahá zákazníky," upozorňuje šestnáctiletá prostitutka Hiwot Tadefe, která do Addis Abeby přišla před lety za prací. Skončila ale na ulici. 

·Svět bez dětsképráce na dosah?

Co je ještě výpomoc v domácnosti, a co už dětská práce? O dětské práci jste už jistě slyšeli, mlhavou představu o lopotících se dětech mnohdy zahalují nejasnosti.

·Pracovat v domácnosti nebo chodit do školy?

V zemích, kde lidé nemají přístup k pitné vodě, jsou to právě děti, kdo nejčastěji chodí pro vodu. Každodenní pouť pro vodu - často dlouhé kilometry s těžkými kanystry - neumožňuje, aby děti chodily do školy. 

·Boží děti s kalašnikovem

Přepadání vesnic, vraždění a okrádání vesničanů. To byl svět třináctileté Grace, dětské vojačky. Jednoho z šedesáti tisíc dětí, které byly na severu Ugandy uneseny a donuceny stát se dětskými vojáky.  

·Fotbalové míče ze Sialkotu

Sport je obecně spojován se zdravím, pohybem, zdatností a fair play. Proto není divu, že západní veřejností v roce 1996 otřásla zpráva, že fotbalové míče renomovaných sportovních značek šijí v Pákistánu děti. 

·Kambodža: dětství na prodej

Malí potomci hrdých Khmérů, kteří kdysi vystavěli úchvatné chrámy Angkoru, tráví v jejich kulisách každý den. Čekají na turisty, kteří si koupí jejich zboží. Do školy nechodí.  

·CSR whitewashing: Jak z pekelné produkce udělat kůr andělský

Firmy, které se chlubí svou společenskou odpovědností, tím často jen maskují své špatné zacházení se zaměstnanci nebo korupční praktiky.

·Bez míče se fotbal hrát nedá

Na jihoafrické mistrovství světa jako svátek fotbalu odkazuje i oficiální míč Jabulani, což v jazyce zulu znamená „slavit“. Ještě před deseti lety šily míče v Sialkotu, odkud pochází 80% jejich celosvětové produkce, také děti. Mohou se dnes také fotbalem už jen bavit?

·Mezi bavlnou roste nová naděje

Děti na jihu Indie pracují na bavlníkových polích. Dostat je zpátky do školy je složité, ale ne nemožné. Dosvědčují to příběhy několika desítek tisíc dětí.  

·Malí trpěliví prodavači

Kdysi mocná Kambodža dnes patří mezi nejchudší státy planety. Cejch bídy si nese také na 1,4 milionu pracujících dětí. Jejich dětství často končí tam, kde to naše – západní – začíná.

·Skryto za krásou hedvábí

 Podle odhadů pracuje v Indii v různých odvětvích něco přes šedesát milionů dětí. Z toho nejméně patnáct milionů odpracovává dluhy svých rodičů, a to třeba prací v dílně na zpracování hedvábí.

Seif-ur-Rahman chdí do školy do osmé třídy místní desítiletky a chce se stát dokrotem, inženýrem nebo právníkem. Sémulláh nakládá 20 litrové barely na kolečko a veze je desítky metrů přes hliněný dvorek.

·Chceme vás, ne vaše peníze

Informační kampaně nejsou jen reklamní spoty a zpívající celebrity.

·Stejný cíl, různé cesty

Je možné zařídit, aby všechny děti na světě chodily do školy? Je lepší nekompromisně bojovat proti dětské práci nebo lze vzdělání a pracovní povinnosti spojit?

·Čeští poslanci o dětské práci

Naše země má tradici v potlačování dětské práce ještě z dob Habsburské monarchie. Úmluvu o nejnižším věku pro vstup do zaměstnání jsme ale ratifikovali až jako 150. země světa.

·Indii živí a oblékají desítky milionů dětí

"Děti živí Indii, sklízejí sóju, pěstují ovo­ce a zeleninu, rýži a pšenici. Pracují v dolech, lomech a vy­rábí cihly. Děti nás i oblékají," říká v rozhovoru Šanta Sinhová.

·Nucené práce a zločiny

I přes svou relativní ekonomickou vyspělost se Pákistán potýká se stejnými problémy jako nejchudší rozvojové země - negramotnost, nízké výdaje na zdravotnictví, dětská a nucená práce atd.

·Bílé zlato místo školní lavice

Ne všechny státy světa mají skutečný zájem na omezení dětské práce.

·Škola místo práce

Práce na poli, obstarávání dobytka, celodenní péče o mladší sourozence. Práce v továrně či při těžbě surovin. Větší či menší dřina - zásadní je, že děti, které pracují, nemohou chodit do školy.

·Čísla, ze kterých zamrazí

Na zeměkouli žije 2,2 miliardy dětí, miliarda z nich pod hranicí chudoby. Harryho Pottera nejspíš neznají - buď neumějí číst, nebo na to nemají čas, mají jiné věci na práci.

·EU může spasit malé Indy

V Indii je až sto miliónů dětských pracovní­ků. Na Summitu EU a Indie v Helsinkách se rozhodne, jestli Evropská unie přidá další peníze pro těžký přechod dětí z práce do školy.

·Svět bez Olivera Twista

V Evropě se podařilo odstranit dětskou práci během průmyslové revoluce. Ve většině zemí v Asie, Afriky i Latinské Ameriky to však stále neplatí.